NAZAD

 

                                                                                                                                                                                                                 

 VIKEND  subota-nedelja, 5-6. avgust 2000.

Jedan dan u Federalnoj sluzbi bezbednosti Rusije
Glasnost u Lubjanki

 

Otvorenost prema javnosti: pukovnik FSB Vasilij Stavickij sa jugoslovenskim novinarom


    Mnoge generacije slusale su da je ruski KGB opasna tajna policija. Citali smo da je u Lubjanki skoncalo stotine hiljada gradjana, pesnika, lekara, inzenjera, radnika, komunista... Uglavnom pod optuzbom da su strani agenti, neprijatelji sovjetskog drustva, asocijalni elementi...
    Ovih vrelih julskih dana setao sam se ulicama Moskve. U samom centru je i ulica Lubjanka. Pomalo me hvatala jeza, dok su mi navirala secanja iz knjiga ruskih literata, koji su opisivali svoje stradanje u Lubjanki. Moj prijatelj, poznati ruski novinar Viktor Hlistun, bivsi dopisnik, tada najtiraznijeg ruskog lista "Komosomolskaja pravda" iz Beograda, uocava tu moju nelagodnost dok prolazimo pored impresivnog zdanja u kojem je sediste Federalne sluzbe bezbednosti, nekadasnjeg KGB. Pita me da li, mozda, zelim da upoznam ljude iz FSB, da udjem u ovu zgradu i porazgovaram sa nekim od onih koji rade u jednoj od najmocnijih tajnih policija ovog veka.
    Sutradan me u sedistu Federalne sluzbe bezbednosti Rusije prima pukovnik Vasilije Aleksejevic Stavickij, nacelnik ventra za drustvene odnose FSB. Kapetan Bogomolov mi sugerise da mogu da pitam sve sto me interesuje. Mogu da snimam razgovor, dozvoljeno je i kolegi Viktoru Hlistunu da fotografise. Sve to u zgradi FSB, na trecem spratu. Jedan sam od retkih stranaca koji je usao u zgradu FSB.
    Nacelnik Stavicki je nekonvencionalan. Nudi nas kafom i cajem. Pice je u FSB zabranjeno. Jedino dva seta telefonskih aparata na radnom stolu pukovnika Ukazuju da se ipak nalazimo na nekom vaznom mestu.
    Kako izgleda "komuniciranje" FSB sa javnoscu - pitam pukovnika Stavickog.
    - O svom radu o svim akcijama koje smo sproveli, i o svim saznanjima do kojih smo dosli, a koja su znacajna za drusvo, obavestavamo rusku javnost. Predstavnici ruskih novina, radija i TV stanice mogu da se u Centru za drustvene odnose o tome obaveste. Mi im samo iznosimo cinjenice, njima ostavljamo da o tome iznose svoje sudove, komentare - kaze pukovnik.
    - Da li je Centar (COS) FSB podjednako otvoren za novinare vladinih, opozicionih i nezavisnih medija - pitam nacelnika COS i navodim primere polozaja nezavisnih glasila u Srbiji.

 


Slucaj "Cajna briz"

  Interesantan je jedan slucaj, kad je nedavno u Karipskom moru zaustavljen brod "Cajna briz" na kojem je bila velika kolicina kokaina, koji je bio upakovan u vrece od po 20 kilograma, a koja je od strane specijalista iz Interpola bila procenjena na 400 miliona funti sterlinga. Zanimljivo je da vlasnik broda i kokaina nije bio Latinoamerikanac, vec kosovski Albanac. Narko-mafija kosovskih Albanaca danas ostvaruje fantasticne prihode i taj kes novac ugrozava bezbednost Evrope i mnogih drugih drzava, jer se uglavnom koristi za kupovinu oruzja i ulaze u druge nelegalne poslove, kao sto su trgovina belim robljem, i stvaranjem jakih gangsterskih grupacija - kaze pukovnik Stavickij.

 

    - Imamo isti odnos prema novinarima i provladinih i opozicionih glasila. Svima dajemo podatke koji su za njih zanimljivi. Ima i nekih glasila koji nas konstantno napadaju. U nekim slucajevima, kada su pojedina glasila na vrlo vulgaran nacin pocela da kritikuju nas rad zloupotrebljavajuci nase podatke, prestali smo, zbog dostojanstva Sluzbe, da ih obavestavamo o svom radu. Svaku kritiku na rad FSB iznetu u medijima, proucavamo, da vidimo da li smo negde pogresili - objasnjava gospodin Stavicki.
    COS izdaje i publikacije o svom radu, u kojima svoje tajne operacije, kada su zavrsene, cini javnim, da se izvuku pouke. Za mesec dana prodato je vise od 7.000 primeraka knjige "Tajno vise nije javno".
    - Proganja li FSB ruske novinare - pitam.
    - Federalna sluzba bezbednosti Rusije stiti sve novinare u njihovom radu, i vodi racuna o njihovoj bezbednosti, pogotovu ako se oni bave istrazivackim novinarstvom, u otkrivanju korupcije, mafijaskih poslova, i aktivnosti koje ugrozavaju nacionalne interese, bez obzira u kojoj oni redakciji rade, i kakva je pozicija tih glasila prema FSB i ruskoj vladi. KGB a potom i FSB daje svoj doprinos glasnosti ruskog drustva, i mi taj kurs, za sada, ne nameravamo da menjamo - tvrdi nacelnik VOS.
    Nas sagovornik istice otvorenost svoje sluzbe, sto je svakako novina u odnosu na ranija vremena.
    - Da li FSB saradjuje sa drugim tajnim sluzbama u svetu, na kojim poslovima? Ima li FSB i kontakte sa jugoslovenskim tajnim policijama?
    - Imamo saradnju sa vecinom slicnih sluzbi u svetu. Imamo u mnogim evropskim gradovima i u SAD svoja predstavnistva. I sa jugoslovenskim sluzbama imamo korektne odnose. Najcesce saradjujemo po pitanjima borbe protiv narko-mafije, trgovine belim robljem, pranjem novca i po pitanju medjunarodnog terorizma. Recimo - navodi pukovnik Stavicki - sa engleskom tajnom sluzbom u potpunosti imamo identicne stavove u pogledu osvajanja evropskog trzista od strane narko-mafije. Po tom pitanju dolazi do prestruktuiranja odnosa. Naime, albanska mafija koju cine kosovski Albanci, preuzela je u potpunosti narko trziste u Evropi.
    Albanska mafija ima fantasticne prihode, od kojih placa veliki broj evropskih novinara i politicara, da lobiraju za kosovske Albance. U poslednje vreme i sluzbe SAD toga postaju svesne, a primetna je i velika zabrinutost mnogih evropskih vlada, jer je narkomafija ugrozila nacionalnu bezbednost tih zemalja.
    Pukovnik Stavicki naglasava da kada govori o narko-mafiji koju cine kosovski Albanci, ne cini to s politickog aspekta, vec samo navodi bezbednosne cinjenice koje su, osim FSB, poznate i drugim evropskim tajnim sluzbama.
    Milovan Brkic

 

 VIKEND  subota-nedelja, 5-6. avgust 2000.

 

NAZAD